Wieże widokowe przyciągają turystów jak magnes. 20 sierpnia 2018 r. został opublikowany artykuł, w którym w kilku słowach wypowiadam się na ten temat.
Materiał przygotowany przez Polską Agencję Prasową pojawił się w portalach:
Onet Podróże, Poznaj Polskę Onet, Gazeta Prawna, Property Design.
Oto fragment artykułu, więcej na podanych stronach.
Wady i zalety mody na wieże i platformy widokowe w polskich górach.
Powstaje coraz więcej górskich wież i platform widokowych. Przyciągają one coraz więcej turystów – zwłaszcza indywidualnych i „jednodniowych”. Sztuczne punkty widokowe sprawiają także problemy – mówią znawcy turystyki górskiej.
„Wysyp” wież i platform widokowych w Beskidach i na Pogórzu Karpackim (Beskidzkim) to kwestia ostatnich 10-15 lat. Widać, że wzrasta zainteresowanie tymi miejscami. Turystów przyciąga perspektywa ładnych widoków – powiedział PAP przewodnik beskidzki Piotr Firlej.
Projekt wart był 3,5 mln zł i w większości został sfinansowany ze środków unijnych. Na szczytach wybudowanych wież zainstalowane są kamery, z których obraz jest na bieżąco przekazywany na stronę internetową gminy Ochotnica Dolna. Projekt obejmował też prace związane ze szlakami turystycznymi i infrastrukturą narciarską, Zbudowano też cztery altany widokowe w Gorcach. Można się w nich schronić przed deszczem.
„Enklawa” miała za zadanie podnieść atrakcyjność turystyczną regionu i wzbogacić ofertę turystyczną gminy Ochotnica Dolna. Ponad 50 proc. gminy leży powyżej 700 m n.p.m.
– Ochotnica Dolna jest położona w dolinie i otoczona pięknymi wzgórzami, jednak większość ruchu turystycznego koncentruje się na sąsiednich Pieninach, turyści od lat zmierzają w kierunku słynnych Trzech Koron. Wieże sprawiły, że część turystów zainteresowała się Ochotnicą – ocenił przewodnik.
Dodał także, że wieże widokowe przyciągają głównie turystów indywidualnych, „jednodniowych”, „kilkugodzinnych”.