Archiwum: Grudzień, 2015

W skali Polski to dla wielu żaden zabytek, ale dla Gromnika i najbliższej okolicy, dla mnie również, to był ciekawy obiekt pod względem architektonicznym i historycznym. Niestety został z końcem 2015 r. zburzony pomimo, że wyglądał naprawę dobrze. Zamieściłem jego zdjęcie w pierwszych dwóch wydaniach przewodnika „Jej wysokość Brzanka”. Niestety w trzecim wydaniu będę musiał podpis zamienić na „Zburzony w 2015 r. dwór w Gromniku”.

Wybrałem się 27 grudnia 2015 r. w Pasmo Łososińskie. Na początku wyruszyłem przez Łososinę Dolną, Wróblowice do Stańkowej, a dalej na wieżę widokową na Jaworzu.

Przedstawiam panoramę Tatr, Beskidu Sądeckiego fragmentu Beskidu Wyspowego z okolic Wału na Pogórzu Rożnowskim. Zachód słońca okazał się w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia malowniczy.

Read the rest of this entry »

Dzisiaj było ładnie, dlatego z Wału zrobiłem takie zdjęcia na Tatry Wysokie.

Cytat Stanisława Jachowicza „Cudze chwalicie, swego nie znacie…” zna prawie każdy. Ponieważ ostatnio znalazłem się przy okazji konferencji chiropterologicznej w Rudawach Janowickich odkryłem, że w górach tych jest mnóstwo pięknych, okazałych wychodni skalnych. Było to dla mnie nie małe zaskoczenie, wcześniej w Sudetach zwiedzałem Góry Stołowe, Sowie, Bardzkie, Masyw Śnieżnika, Karkonosze, ale teraz kiedy odbyłem wycieczkę w Rudawy Janowickie wymyśliłem sobie nowe powiedzenie;) „Swoje chwalicie, cudzego nie znacie”:)

Read the rest of this entry »

Dzisiaj akurat 70. urodziny Marka Grechuty. „Jesień, ach to ty”.


Read the rest of this entry »

W niedzielę 6 grudnia zrobiłem kilka zdjęć z okolic zamku w Melsztynie.

Read the rest of this entry »

Ponad 50. przewodników i kandydatów na przewodników wzięło udział 5 grudnia 2015 r. w szkoleniu w Ciężkowicach. Program był wielokierunkowy i nie wyczerpał żadnego z prezentowanych tematów. Prezentowane zagadnienia nadal chcemy poszerzać i omawiać w kolejnych szkoleniach.
Chcemy zrealizować w 2016 r. następujące szkolenia:
– Szkolenie Skamieniałe Miasto i gmina Ciężkowice
– Szkolenie przewodnik-animator
– Szkolenie Nietoperze i Kraina Podkowca
– Szkolenie terenowe – nieznane miejsca Pogórza
Szkolenie cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem, nie wszystkich mogliśmy przyjąć. Jeszcze przed końcem roku podejmiemy decyzję, czy i kiedy odbędzie się druga tura tego szkolenia.

W tej chwili pracuję nad stworzeniem baz mailingowych i przesłaniu pierwszych informacji.
Tymczasem proszę o komentarze, które z prezentowanych szkoleń jest dla Was najbardziej przydatne.

Read the rest of this entry »

Dwie prezentacje jakie przedstawiłem dzisiaj w Zespole Szkół w Siedliskach obejrzało łącznie 320 osób. Byli to uczniowie szkoły, nauczyciele, rodzice. Opowiadałem o atrakcjach okolic Brzanki, Skamieniałym Mieście, Jeziorze Rożnowskim o zdrowiu na Pogórzu, Krainie Podkowca. To największa publiczność przed jaką miałem okazję występować. Wszystkim za ciepłe przyjęcie dziękuję i życzę miłego poznawania Pogórza Karpackiego:)

Na stronie Zespołu Szkół w Siedliskach czytamy:
3 grudnia naszą szkołę odwiedził p. Piotr Firlej. Nasz gość przybliżył uczniom atrakcje Pogórza Ciężkowicko-Rożnowskiego. Uświadomił nam, że mieszkamy w pięknym rejonie gdzie jest tyle ciekawych miejsc do zobaczenia. Zachęcał do aktywnego wypoczynku pokazując miejsca, w których można fajnie rodzinnie spędzić czas. Do takich miejsc należy Skamieniałe Miasto w Ciężkowicach, wieże widokowe w Bruśniku, na Brzance czy Liwoczu, atrakcje w „Paryi”, basen w Faściszowej, piękne zabytkowe kościoły. Popołudniu podobną prezentację pan Firlej przeprowadził dla rodziców uczniów. Oprócz zachęty do rodzinnych wyjazdów i wędrówek po najbliższej okolicy dla zdrowia i kondycji rodzice usłyszeli także o projekcie „odrolnika.pl”, którego celem jest produkcja zdrowej ekologicznej żywności z małych, rodzinnych gospodarstw rolnych.

Zdjęcie: www.zssiedliska.pl

Na dzień dzisiejszy przygotowałem kilka spostrzeżeń na temat rozwoju zagospodarowania turystycznego na Brzance. Określiłem grupy docelowe dla których należy przygotować zagospodarowanie, jak również wyznaczyłem obszary rozwoju zagospodarowania.
Macie pomysły jak zagospodarować Brzankę? Czego Wam brakuje na Brzance? Napiszcie w komentarzach. Read the rest of this entry »