Archiwum: Listopad, 2015

Read the rest of this entry »

W dniu wczorajszym wraz z dr Łukaszem Hajdukiem i studentami Instytutu Pedagogiki Uniwersytetu Jagiellońskiego odwiedziliśmy gospodarstwo pani Bernadety w Jodłówce Tuchowskiej, która wykonuje „rzeźby” z zielonej wikliny, hurtownię galanterii drewnianej Teofil w Żurowej, bednarza Franciszka Dudę w Żurowej, Gospodarstwo Agroturystyczne i Stajnię Koni Paryja w Ołpinach. Dzięki temu studenci zapoznawali się z produktami turystyczno-kulturowymi Pasma Brzanki. O Jodłówce Tuchowskiej i działaniach tutaj prowadzonych opowiadał Radosław Osika.

Read the rest of this entry »

Dzisiaj przeprowadziłem prezentację pn. Jej wysokość Brzanka i przyjaciele oraz akcję promocyjną Krainy Podkowca w szkole w Jodłówce Tuchowskiej. Poza podkowcem małym i Brzanką wystąpili również czarownica ze Skamieniałego Miasta, żniwiarz, turyści w podkoszulkach. Dziękuję tym najmłodszym 5 i 6 latkom jak i uczniom gimnazjum. Zapraszam przy tej okazji do polubienia profilu: www.fb.com/jejwysokoscbrzanka

Read the rest of this entry »

Dzisiaj odwiedziłem Bobową i odkryłem tą miejscowość kolejny raz, a przy okazji zrobiłem kilka zdjęć:)

Read the rest of this entry »

Dla świeżego powietrza, słońca, widoków, zdrowia warto właśnie teraz wyruszyć na wieżę w Bruśniku. Z tego miejsca możemy zobaczyć m.in. Bukowiec, Jamną, Pasmo Łososińskie, Styr, Wał, Pasmo Brzanki, Skamieniałe Miasto, Pustki, Maślaną Górę, Chełm, Jaworze, Rosochatkę, Jodłową. Widok w kierunku południowym w stronę Beskidu Sądeckiego, Beskidu Wyspowego jest przysłonięty przez grzbiety nad Falkową.

Read the rest of this entry »

23 października 2015 r. wystąpiłem z wykładem dla Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Dębicy pn. „Jej wysokość Brzanka i przyjaciele”. W czasie wystąpienia opowiadałem o najbliższych atrakcjach okolic Brzanki znajdujących się na obszarze Pogórzańskiego Stowarzyszenia Rozwoju, oraz zaprezentowaemł inne ciekawe miejsca na terenie Pogórzy Karpackich. Wśród prezentowanych atrakcji i ciekawych miejsc znalazły się sanktuarium MB Tuchowskiej, Pasmo Brzanki, spacer śladami Rozwadowskich po Tuchowie, izba muzealna w Jodłówce Tuchowskiej, góra Kokocz, winnice pogórzańskie, obserwatorium astronomiczne w Rzepienniku Biskupim, szlak architektury drewnianej, kamiennej, szlaki konne, cmentarze z I wojny światowej, szlak rzemiosła, imprezy cykliczne w Gospodarstwie Paryja w Ołpinach, Skamieniałe Miasto, Jezioro Rożnowskie i wiele więcej. W wykładzie brało udział ponad 80 osób, a 13 z nich wyraziło gorącą prośbę o przesłanie przewodnika „Jej wysokość Brzanka”. Z krótkimi prelekcjami wystąpili również: Jakub Nowak, który opowiadał o Ryglicach i Jakub Rutana który zaprezentował zdjęcia przyrodnicze z okolic Liwocza. Na spotkanie przybyli również inni przyjaciele Brzanki: Roman Osika (przekazał organizatorom swoją autorską prezentację o ciekawych miejscach w Jodłówce Tuchowskiej organizatorom) Piotr Witalis (badacz geologi w Paśmie Brzanki), Renata Nowak (miłośniczka wędrówek i atrakcji okolic Brzanki)”.

Oto relacja z wykładu która znalazła się na facebook-u Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Dębicy: www.facebook.com/debickiutw
Egzamin z mobilizacji w sytuacji kryzysowej zdany Emotikon smile Dobrze, że zdecydowaliśmy się na zmianę miejsca ze względu na przewidywaną dużą liczbę Studentów. Silna ekipa Słuchaczy DUTW – nawet bardzo silna – około 100 osób zgromadziła się w auli I LO, aby posłuchać pana Piotra Firleja. Cudze chwalicie swego nie znacie – to przysłowie po wykładzie o Brzance nabrało jeszcze większego dla nas sensu. Mnóstwo wiedzy, pasja, konkursy podczas wykładu i niezwykła lekkość w kontakcie ze Słuchaczami sprawiła, że po spotkaniu zrodziły się pomysły dalszej współpracy, zwłaszcza, że pan Piotr przywiózł ze sobą Przyjaciół, którzy do zwiedzania pasma Branki równie skutecznie zachęcali. Nie brakowało też pań, które chętnie pojadą do Skamieniałego Miasta aby jeszcze raz spotkać się z Czarownicą Emotikon smile
Dziękujemy za tak urozmaiconą prelekcję.

Po dokonanej wysyłce przewodników otrzymałem kartki pocztowe od uczestniczek spotkania:
Panie Piotrze!
Serdecznie dziękuję za przysłanie mi przewodnika „Jej wysokość Brzanka”. Dzisiaj (środa) go otrzymałam i zdążyłam tylko przeglądnąć, a już jestem nim zachwycona. Rewelacyjny!!! Jeszcze raz dziękuję!!!
Panu Piotrowi i pomocnikom życzę dużo zdrowia, radości i spełnienia swoich marzeń!!! Pozdrawiam Krystyna Niedzielska.

„Panie Piotrze!
Wielkie dzięki za przesłany egzemplarz przewodnika (z autografem!) „Jej wysokość Brzanka”. Interesująca treść, ciekawy i jasny układ, piękne zdjęcia. Gratuluję i podziwiam. Mam nadzieję, że nasze Szefostwo z DUTW zorganizuje nam wycieczkę pod Pana przewodnictwem po opisanym terenie.
Z pozdrowieniem Ewa Wójcik, Zawada 9.11.2015

Przewodników oraz kandydatów na przewodników serdecznie zapraszam do udziału w szkoleniu, które odbędzie się 5 grudnia 2015 r. w Ciężkowicach.

Szkolenie dla przewodników
„Ciekawe wycieczki po Ciężkowicach i Krainie Podkowca”
5 grudnia 2015 r.

Program spotkania

Część pierwsza.
Ratusz w Ciężkowicach.
8:30-9:00 Rejestracja uczestników.
9:00-10:00 Potencjał Pogórza Karpackiego, Piotr Firlej, Bartłomiej Janusz
10:00-10:50 Potencjał Gminy Ciężkowice Wojciech Sanek, Piotr Drebot
11:00-12:50 Skamieniałe Miasto krok po kroku. Na co zwrócić uwagę w czasie oprowadzania. Wymiana informacji i doświadczeń. Piotr Firlej, Wojciech Sanek, Piotr Drebot, Piotr Witalis i inni.

Część druga.
Muzeum Przyrodnicze w Ciężkowicach.
13:00-13:50 Przerwa obiadowa.
14:00-14:30 Przewodnik – animator, dr Łukasz Hajduk
14:30-15:30 Nietoperze i Kraina Podkowca, Rafał Szkudlarek, Wojciech Sanek
15:30-16:30 Bazuj na mocnych stronach. Jakim jesteś typem przewodnika? Networking uczestników spotkania, dr Łukasz Hajduk
16:30-17:30 Przyroda Pogórza Karpackiego. Zwiedzanie z przewodnikiem Muzeum Przyrodniczego. Prezentacja wykonanych zadań w projekcie Unikalne walory Doliny Rzeki Białej wartością społeczną i ekonomiczną regionu, Wojciech Sanek, Piotr Drebot.

Więcej informacji tutaj: SZKOLENIE DLA PRZEWODNIKÓW W CIĘŻKOWICACH

Jeżeli zastanawiasz się jak spędzić tydzień, to może wybierzesz się na wypad do Wiednia, Bratysławy i w Małą Fatrę?

Read the rest of this entry »