Archiwum: Kwiecień, 2015
Nikt już nie zapuka, nie odwiedzi
Nikt już nie zapuka, nie odwiedzi… ponieważ chałupa pod strzechą której zrobiłem zdjęcie 17 lutego 2015 r. spaliła się kilka dni temu, a z nią historia zarośniętego już gospodarstwa w Czermnej pod Liwoczem.
W przewodniku „Jej wysokość Brzanka” napisałem:
Wiele elementów krajobrazu kulturowego przeminęło, inne zostały mocno przeobrażone. Dla wielu dziedzictwo kulturowe jest starym, niepotrzebnym, proszącym o współczucie światem. Dla mnie jest dziedzictwem, które warto poznać, obserwować, doceniać. Spośród wszystkich elementów krajobrazu kulturowego najbardziej ulotnym, a jednocześnie najcenniejszym jest człowiek. To człowiek tworzył przez wieki krajobraz kulturowy regionu i to on również go przekształcał. Warto uszanować i zachować to, co było cenne dawniej, ponieważ to, co posiadamy dzisiaj, jest wynikiem zdarzeń, doświadczeń wielu pokoleń ludzkich.
Czytaj więcej: www.jejwysokoscbrzanka.pl
Czy warto ratować takie obiekty? Napisz w komentarzu swoją opinię.
„Przewodnik inny niż dotąd wydawane”
Dziękuję za bardzo miłe słowa skierowane przez p. Jerzego R. Mikulca o przewodniku „Jej wysokość Brzanka”.
Przewodnik inny niż dotąd wydawane. Podpisuję się pod uwagami zawartymi na wewnętrznej stronie okładki pierwszego wydania, stanowiącymi esencję jego zalet. Od siebie dodam: nie znam przewodnika, który uzbrojony w towarzyszącą mapę wręcz prowokuje do układania własnych tras wycieczkowych. A może ich wystarczyć na kilka wiosennych i jesiennych sezonów wycieczkowych (wtedy, mimo postępującej urbanizacji terenu, Pogórze jest najpiękniejsze) – jeśli chce się zwiedzić wszystkie polecane atrakcje. Aż się prosi by Autor przygotował nam kolejny fragment Pogórza w tym stylu. Pasmo Jamnej i Bukowca?, Wału?, Żebraczki, Kobylnicy i Berdychowa? … „
Jerzy R. Mikulec
Przewodnik górski, Przodownik Tur. Górskiej
Na konkursie ortograficznym w Zalasowej
Dzięki poleceniu przez Jakuba Nowaka, miałem okazję wystąpić dzisiaj z prelekcją w czasie konkursu ortograficznego klas trzecich z terenu gminy Ryglice. Konkurs odbył się w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Zalasowej. W czasie prezentacji pojawili się w strojach przebrani żniwiarze, Brzanka, czarownica ze Skamieniałego Miasta. W tych rolach wystąpiły Helenka, Zuzia, Monika, Magda. Były pieczątki czarownicy, naklejki Szlaku Rzemiosła, nagrody w tym ciesząca się szczególnie dużą popularnością ulotka na temat Obserwatorium Astronomicznego im. Św. Królowej Jadwigi w Rzepienniku Biskupim.
„Kawał naprawdę dobrej roboty!”
Pomimo, że już niedługo minie rocznica wydania przewodnika „Jej wysokość Brzanka” spływają kolejne miłe słowa pod adresem przewodnika i okolic Brzanki. Dziękuję w tym miejscu Maciejowi Goliszewskiemu za przesłaną opinię.
Cieszę się że propagujesz moje rodzinne strony które są pięknie na swój sposób. Ja ilekroć tutaj wracam – zawsze odnajduję coś nowego. Jestem pełen podziwu dla Twojej książki o Brzance – w życiu nie przypuszczałbym że można wycisnąć tyle ciekawej wiedzy o tych terenach. Kawał naprawdę dobrej roboty! Pozdrawiam i równocześnie zapraszam na moją stronkę Maciej Goliszewski Fotografia – Pogórze jest na niej dość częstym „gościem”.
Przewodnik w wersji internetowej dostępny jest na stronie:
www.jejwysokoscbrzanka.pl
Na bieżąco o Brzance:
www.facebook.com/jejwysokoscbrzanka
Wiosenne spacery i wycieczki z bacówki na Brzance w Jodłówce Tuchowskiej
Idzie wiosna, dlatego polecam wycieczki po okolicy bacówki na Brzance.
Bacówka na Brzance miejscem wypadowym na wycieczki.
Brzanka to najwyższy szczyt zachodniej części Pogórza Ciężkowickiego, najwyższy szczyt powiatu tarnowskiego. Z głównego grzbietu pasma roztaczają się rozległe panoramy na Pogórze Karpackie i Beskidy. Do bacówki na Brzance niedaleko z Tuchowa, Lubaszowej, Żurowej, Jodłówki Tuchowskiej. Warto wybrać się na Ostry Kamień, do Liweckiej Paryi, poznać historię działań partyzanckich i samolotów które rozbiły się w czasie II wojny światowej w okolicy.
Więcej o Brzance na www.facebook.com/jejwysokoscbrzanka
Propozycje wycieczek.
Z Brzanki na Ostry Kamień.
Czas trwania wycieczki: 2-3 godz.
Trasa przejścia:
Brzanka, bacówka – Ratówki – Ostry Kamień – Liwecka Góra – Liwecka Paryja – Brzanka – bacówka.
Pasmem Brzanki do Lubaszowej.
Czas trwania wycieczki: 3-4 godz.
Trasa przejścia:
Bacówka na Brzance – Brzanka 534m n.p.m. – Brzanka 536m n.p.m. – miejsce detonacji wozu pancernego – Burzyńskie Rozstaje – Polana Morgi – Morgowe Rozstaje – Nowicjat Ojców Redemptorystów w Lubaszowej – prywatna izba muzealna – Lubaszowa.
Szlakiem II wojny światowej w Jodłówce Tuchowskiej.
Czas trwania wycieczki: 4-5 godz.
Trasa przejścia:
Brzanka, bacówka – pomnik poświęcony partyzantom Batalionu Barbara 16 pp. AK – Brzanka 534 m n.p.m. – Jodłówka Tuchowska – prywatna izba regionalna z częściami samolotu rozbitego w czasie II wojny światowej pod Brzanką – miejsce śmierci nauczycielki Marii Kotulskiej – wyjście szlakiem kurierskim do bacówki na Brzance.
Z Brzanki szlakiem ginących zawodów.
Czas trwania wycieczki: 5-6 godz.,
Trasa przejścia:
Brzanka – Ostry Kamień – Żurowa Podlesie – Skała Borówka – wizyta u bednarza – wizyta w hurtowni rękodzieła ludowego – kościół pw. św. Małgorzaty – centrum Żurowej – Gospodarstwo Paryja (nocleg).
Propozycje wycieczek autokarowych po okolicy:
– Izba regionalna Grociarnia w Jastrzębiej, wycieczka do skały Wieprzek,
– Cmentarze z I wojny światowej w Staszkówce i na Pustkach w Łużnej,
– Bobowa, dwór w Jeżowie, Skansen pszczelarstwa w Stróżach,
– Tuchów, sanktuarium MB Tuchowskiej,
– Tarnów, Śladami wybitnych tarnowian, Tarnów przez duże T.
– Jamna, Zakliczyn, Melsztyn, Czchów, , Rożnów,
– Warsztaty pieczenia chleba u pani Danuty Kostrzyńskiej w Jastrzębiej,
– Szlakami tematycznymi:
Szlakiem Architektury Drewnianej,
Szlakiem Skalnej Rzeźby,
Szlakiem pielgrzymkowym,
Szlakiem cmentarzy z I wojny światowej,
Szlakiem rabacji galicyjskiej.
Więcej o Brzance na www.facebook.com/jejwysokoscbrzanka
Przewodnik „Jej wysokość Brzanka” w internecie: www.jejwysokoscbrzanka.pl
Nie tylko od Jodłowej
O piosence Macieja Maleńczuka Od Jodłowej idzie wiosna usłyszałem od brata Przemka w czasie Korony Pogórzy na Pogórzu Ciężkowickim. To jedno z kilku wiosennych odkryć tego roku. Było ich kilka, a będzie na pewno jeszcze więcej, bo przecież wiosna jeszcze na dobre się nie rozpoczęła;)
Wykład ze smacznymi nagrodami
W czasie wykładu który prowadziłem 19 marca 2015 r. dla kursu przewodnickiego SKPG Kraków zorganizowałem kilka konkursów. Na zdjęciu przedstawiam zwycięzców. To oni wygrali w największych ilościach degustację wina pogórzańskiego, największe kawałki kiełbasy tuchowskiej, materiały informacyjne o regionie, mapy.
Poniżej przedstawiam materiał, który kursanci nie musieli, ale mogli przed wykładem uzupełnić. Zrobiło to więcej niż kilka osób, dlatego bardzo się z tego faktu ucieszyłem.
Na czym polega zabawa?
1. Na początku odnajdź wyrazy związane z miejscowościami Rożnów i Tropie.
2. Przekreśl odnalezione słowa (wyrazy pisane są w następujących układach: poziomo w prawo, pionowo w dół, po skosie w prawo w dół).
3. Z pozostałych liter powstanie hasło. Następnie wpisz hasło w puste kratkowane miejsce poniżej i odpowiedz na uzupełnione w ten sposób pytanie.
Jakie dwie pierwsze myśli, odczucia, skojarzenia towarzyszą Ci, kiedy słyszysz:
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
1.
2.
Jeżeli uzupełniłeś już odpowiedź na pytanie napisz do mnie [email protected]
Prawie na każdym spacerze spotkamy odchody zwierząt. Ale czyje one są? Na te i inne pytania będę odpowiadał wielokrotnie w czasie wycieczek w tym sezonie. Dzięki szkoleniu p. Krystyny Popko-Tomasiewicz w Gorczańskim Parku Narodowym dojrzałem do zbierania odchodów zwierząt. Zobaczy co z tego wyjdzie…
Zobacz tutaj, aby dowiedzieć się więcej o Aktywnym Zwiedzaniu:
www.facebook.com/aktywnezwiedzanie