Archiwum: Kwiecień, 2015

Nikt już nie zapuka, nie odwiedzi… ponieważ chałupa pod strzechą której zrobiłem zdjęcie 17 lutego 2015 r. spaliła się kilka dni temu, a z nią historia zarośniętego już gospodarstwa w Czermnej pod Liwoczem.

W przewodniku „Jej wysokość Brzanka” napisałem:
Wiele elementów krajobrazu kulturowego przeminęło, inne zostały mocno przeobrażone. Dla wielu dziedzictwo kulturowe jest starym, niepotrzebnym, proszącym o współczucie światem. Dla mnie jest dziedzictwem, które warto poznać, obserwować, doceniać. Spośród wszystkich elementów krajobrazu kulturowego najbardziej ulotnym, a jednocześnie najcenniejszym jest człowiek. To człowiek tworzył przez wieki krajobraz kulturowy regionu i to on również go przekształcał. Warto uszanować i zachować to, co było cenne dawniej, ponieważ to, co posiadamy dzisiaj, jest wynikiem zdarzeń, doświadczeń wielu pokoleń ludzkich.
Czytaj więcej: www.jejwysokoscbrzanka.pl

Czy warto ratować takie obiekty? Napisz w komentarzu swoją opinię.

Dziękuję za bardzo miłe słowa skierowane przez p. Jerzego R. Mikulca o przewodniku „Jej wysokość Brzanka”.

Przewodnik inny niż dotąd wydawane. Podpisuję się pod uwagami zawartymi na wewnętrznej stronie okładki pierwszego wydania, stanowiącymi esencję jego zalet. Od siebie dodam: nie znam przewodnika, który uzbrojony w towarzyszącą mapę wręcz prowokuje do układania własnych tras wycieczkowych. A może ich wystarczyć na kilka wiosennych i jesiennych sezonów wycieczkowych (wtedy, mimo postępującej urbanizacji terenu, Pogórze jest najpiękniejsze) – jeśli chce się zwiedzić wszystkie polecane atrakcje. Aż się prosi by Autor przygotował nam kolejny fragment Pogórza w tym stylu. Pasmo Jamnej i Bukowca?, Wału?, Żebraczki, Kobylnicy i Berdychowa? … „

Jerzy R. Mikulec
Przewodnik górski, Przodownik Tur. Górskiej

Dzięki poleceniu przez Jakuba Nowaka, miałem okazję wystąpić dzisiaj z prelekcją w czasie konkursu ortograficznego klas trzecich z terenu gminy Ryglice. Konkurs odbył się w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Zalasowej. W czasie prezentacji pojawili się w strojach przebrani żniwiarze, Brzanka, czarownica ze Skamieniałego Miasta. W tych rolach wystąpiły Helenka, Zuzia, Monika, Magda. Były pieczątki czarownicy, naklejki Szlaku Rzemiosła, nagrody w tym ciesząca się szczególnie dużą popularnością ulotka na temat Obserwatorium Astronomicznego im. Św. Królowej Jadwigi w Rzepienniku Biskupim.

Pomimo, że już niedługo minie rocznica wydania przewodnika „Jej wysokość Brzanka” spływają kolejne miłe słowa pod adresem przewodnika i okolic Brzanki. Dziękuję w tym miejscu Maciejowi Goliszewskiemu za przesłaną opinię.

Cieszę się że propagujesz moje rodzinne strony które są pięknie na swój sposób. Ja ilekroć tutaj wracam – zawsze odnajduję coś nowego. Jestem pełen podziwu dla Twojej książki o Brzance – w życiu nie przypuszczałbym że można wycisnąć tyle ciekawej wiedzy o tych terenach. Kawał naprawdę dobrej roboty! Pozdrawiam i równocześnie zapraszam na moją stronkę Maciej Goliszewski Fotografia – Pogórze jest na niej dość częstym „gościem”.

Przewodnik w wersji internetowej dostępny jest na stronie:
www.jejwysokoscbrzanka.pl
Na bieżąco o Brzance:
www.facebook.com/jejwysokoscbrzanka

Idzie wiosna, dlatego polecam wycieczki po okolicy bacówki na Brzance.

Bacówka na Brzance miejscem wypadowym na wycieczki.
Brzanka to najwyższy szczyt zachodniej części Pogórza Ciężkowickiego, najwyższy szczyt powiatu tarnowskiego. Z głównego grzbietu pasma roztaczają się rozległe panoramy na Pogórze Karpackie i Beskidy. Do bacówki na Brzance niedaleko z Tuchowa, Lubaszowej, Żurowej, Jodłówki Tuchowskiej. Warto wybrać się na Ostry Kamień, do Liweckiej Paryi, poznać historię działań partyzanckich i samolotów które rozbiły się w czasie II wojny światowej w okolicy.
Więcej o Brzance na www.facebook.com/jejwysokoscbrzanka

Propozycje wycieczek.

Z Brzanki na Ostry Kamień.
Czas trwania wycieczki: 2-3 godz.
Trasa przejścia:
Brzanka, bacówka – Ratówki – Ostry Kamień – Liwecka Góra – Liwecka Paryja – Brzanka – bacówka.

Pasmem Brzanki do Lubaszowej.
Czas trwania wycieczki: 3-4 godz.
Trasa przejścia:
Bacówka na Brzance – Brzanka 534m n.p.m. – Brzanka 536m n.p.m. – miejsce detonacji wozu pancernego – Burzyńskie Rozstaje – Polana Morgi – Morgowe Rozstaje – Nowicjat Ojców Redemptorystów w Lubaszowej – prywatna izba muzealna – Lubaszowa.

Szlakiem II wojny światowej w Jodłówce Tuchowskiej.
Czas trwania wycieczki: 4-5 godz.
Trasa przejścia:
Brzanka, bacówka – pomnik poświęcony partyzantom Batalionu Barbara 16 pp. AK – Brzanka 534 m n.p.m. – Jodłówka Tuchowska – prywatna izba regionalna z częściami samolotu rozbitego w czasie II wojny światowej pod Brzanką – miejsce śmierci nauczycielki Marii Kotulskiej – wyjście szlakiem kurierskim do bacówki na Brzance.

Z Brzanki szlakiem ginących zawodów.
Czas trwania wycieczki: 5-6 godz.,
Trasa przejścia:
Brzanka – Ostry Kamień – Żurowa Podlesie – Skała Borówka – wizyta u bednarza – wizyta w hurtowni rękodzieła ludowego – kościół pw. św. Małgorzaty – centrum Żurowej – Gospodarstwo Paryja (nocleg).

Propozycje wycieczek autokarowych po okolicy:
– Izba regionalna Grociarnia w Jastrzębiej, wycieczka do skały Wieprzek,
– Cmentarze z I wojny światowej w Staszkówce i na Pustkach w Łużnej,
– Bobowa, dwór w Jeżowie, Skansen pszczelarstwa w Stróżach,
– Tuchów, sanktuarium MB Tuchowskiej,
– Tarnów, Śladami wybitnych tarnowian, Tarnów przez duże T.
– Jamna, Zakliczyn, Melsztyn, Czchów, , Rożnów,
– Warsztaty pieczenia chleba u pani Danuty Kostrzyńskiej w Jastrzębiej,
– Szlakami tematycznymi:
Szlakiem Architektury Drewnianej,
Szlakiem Skalnej Rzeźby,
Szlakiem pielgrzymkowym,
Szlakiem cmentarzy z I wojny światowej,
Szlakiem rabacji galicyjskiej.

Więcej o Brzance na www.facebook.com/jejwysokoscbrzanka

Przewodnik „Jej wysokość Brzanka” w internecie: www.jejwysokoscbrzanka.pl

O piosence Macieja Maleńczuka Od Jodłowej idzie wiosna usłyszałem od brata Przemka w czasie Korony Pogórzy na Pogórzu Ciężkowickim. To jedno z kilku wiosennych odkryć tego roku. Było ich kilka, a będzie na pewno jeszcze więcej, bo przecież wiosna jeszcze na dobre się nie rozpoczęła;)

W czasie wykładu który prowadziłem 19 marca 2015 r. dla kursu przewodnickiego SKPG Kraków zorganizowałem kilka konkursów. Na zdjęciu przedstawiam zwycięzców. To oni wygrali w największych ilościach degustację wina pogórzańskiego, największe kawałki kiełbasy tuchowskiej, materiały informacyjne o regionie, mapy.

Poniżej przedstawiam materiał, który kursanci nie musieli, ale mogli przed wykładem uzupełnić. Zrobiło to więcej niż kilka osób, dlatego bardzo się z tego faktu ucieszyłem.

Na czym polega zabawa?

1. Na początku odnajdź wyrazy związane z miejscowościami Rożnów i Tropie.
2. Przekreśl odnalezione słowa (wyrazy pisane są w następujących układach: poziomo w prawo, pionowo w dół, po skosie w prawo w dół).
3. Z pozostałych liter powstanie hasło. Następnie wpisz hasło w puste kratkowane miejsce poniżej i odpowiedz na uzupełnione w ten sposób pytanie.

Jakie dwie pierwsze myśli, odczucia, skojarzenia towarzyszą Ci, kiedy słyszysz:
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _

1.
2.

Jeżeli uzupełniłeś już odpowiedź na pytanie napisz do mnie [email protected]

Prawie na każdym spacerze spotkamy odchody zwierząt. Ale czyje one są? Na te i inne pytania będę odpowiadał wielokrotnie w czasie wycieczek w tym sezonie. Dzięki szkoleniu p. Krystyny Popko-Tomasiewicz w Gorczańskim Parku Narodowym dojrzałem do zbierania odchodów zwierząt. Zobaczy co z tego wyjdzie…

Zobacz tutaj, aby dowiedzieć się więcej o Aktywnym Zwiedzaniu:
www.facebook.com/aktywnezwiedzanie