Archiwum: Marzec, 2015
O Skamieniałym Mieście w Onet.pl
W dzisiejszym wydaniu Onet.pl, na pierwszej stronie pojawił się artykuł w którym promowałem Skamieniałe Miasto.
Miasto zamienione w kamień
Kilkadziesiąt fantazyjnie ukształtowanych form skalnych to główna atrakcja rezerwatu przyrody nieożywionej Skamieniałe Miasto, w powiecie tarnowskim. Nazwy nadane głazom, „Maczuga” czy „Piramida”, nawiązują do ich wyglądu.
Nazwa Skamieniałe Miasto pochodzi od legendy mówiącej, że kiedyś w tym miejscu stał gród, który za grzechy jego mieszkańców został zamieniony w kamień.
„Ratusz”, „Warownia Dolna” czy „Pustelnia” – nazwy, które noszą poszczególne skały, tworzą wrażenie, jakbyśmy mieli do czynienia z prawdziwą osadą. Kto w niej mieszka? Między innymi „Cyganka” i „Czarownica” – oto inne ciekawe skały. Co warto dodać, „zabytki” porośnięte są rzadkimi mchami i porostami.
„Z każdą niemal wychodnią w Skamieniałym Mieście wiąże się jakaś legenda. Na przykład Czarownica to wiedźma ukarana za złorzeczenie księdzu jadącemu z komunią świętą do umierającego” – mówi PAP Life Piotr Firlej, który jest przewodnikiem po rezerwacie i twórcą serwisu turystycznego Skamienialemiasto.pl.
„Zwiedzanie Skamieniałego Miasta jest bardzo dogodne, ze względu na bezpośrednie położenie przy drodze wojewódzkiej nr 977. Wielu turystów, jadąc z Warszawy przez Tarnów do Krynicy i Gorlic lub na Słowację, zatrzymuje się tutaj. Przy wejściu do rezerwatu znajduje się wygodny parking. Stąd rozpoczyna się wycieczka” – informuje przewodnik.
„Przejście Skamieniałego Miasta wraz z wąwozem Czarownic i powrót do parkingu zajmuje ok. 2,5 godz. Mając więcej czasu, warto zobaczyć również Muzeum Przyrodnicze w Ciężkowicach, tamtejszy rynek, Muzeum Ignacego Jana Paderewskiego w Kąśnej Dolnej, cmentarz z I wojny światowej w Staszkówce i wieżę widokową w Bruśniku” – podpowiada Firlej.
Źródło informacji:
http://poznajpolske.onet.pl/malopolskie/ciezkowice-skamieniale-miasto-atrakcje-skalnego-miasta-pod-tarnowem/p13tc
Jej wysokość Brzanka i przyjaciele
Dzięki zaproszeniu Angeliki i Mateusza www.mynaszlaku.pl włączyłem się w akcję pomocy rodzinie Pani Kingi Grucy z Berestu. Zapraszamy do Nowego Sącza 17 kwietnia, o godz. 17:00.
Wszelkie informacje o imprezie charytatywnej na www.mynaszlaku.pl.
Bardzo merytoryczny wyjazd na Pogórzu Ciężkowickim – Korona Pogórzy 2015
Koronę Pogórzy 2015 poprowadzili:
Karolina Bąk (SKPG Kraków),
Bartłomiej Janusz (SKPG Kraków),
Piotr Firlej (SKPG Kraków),
Barbara Zygmańska (SKPG Harnasie).
W bacówce na Brzance wystąpili z prezentacjami:
Bartłomiej Janusz z Dębicy – Szlakiem Galicyjskim po Pogórzach,
Jakub Nowak z Ryglic – Lustrzane oko Pogórzy,
Wiktor Chrzanowski z Lubaszowej – Okolice Tuchowa i Pasmo Brzanki w obiektywie,
Roman Osika i Radosław Osika z Jodłówki Tuchowskiej – Potencjał i atrakcje Jodłówki Tuchowskiej,
Barbara Zygmańska z Gliwic – Największe atrakcje Pogórzy Karpackich,
Angelika Kantor i Mateusz Grzegorzek z www.mynaszlaku.pl – „Małe jest piękne”,
Roman Frodyma z Jasła – Cmentarze I wojny światowej,
Piotr Firlej – „Dlaczego jej wysokość Brzanka”.
Dziękujemy wszystkim uczestniczącym w spotkaniu. Przyjechaliście do nas z Katowic, Gliwic, Krakowa, Tarnowa, Nowego Targu, Mielca, Jasła, Dębicy, Tuchowa, Olszyn, Jodłówki Tuchowskiej, Ołpin, Szerzyn i wielu innych miejscowości.
Materiały z Korony Pogórzy zamieszczamy na tych stronach:
www.skpg.krakow.pl
www.pogorze.info
www.facebook.com/pogorza
www.facebook.com/jejwysokoscbrzanka
Henry Ford i jego dzieło
Od kilku lat myślałem o przeczytaniu biografii Henry Forda „Moje życie i dzieło”. Słyszałem o niej wiele dobrego. W między czasie były inne książki. Wreszcie się udało. Książkę otrzymałem od Moniki na tegoroczne „walentynki”:) Z pośród wielu niezwykłych fragmentów książki wybrałem dla Was kilka. Rekomenduję książkę do przeczytania przez każdego przedsiębiorcę.
„Kupujący powinni zawsze się dziwić, jak można dawać tak wiele za tak małe pieniądze”.
„Staram się tylko uwydatnić dobitnie, że zwyczajny sposób prowadzenia interesu nie należy do najlepszych pomysłów. Dochodzę do chwili swojego zupełnego odstąpienia od metod zwyczajnych”.
„Nasza polityka zdąża do obniżenia ceny, rozszerzenia działalności i polepszenia artykułu. Zauważcie, że obniżanie ceny stoi na pierwszym miejscu”.
Noc w Skamieniałym Mieście
Tak rozpoczęła się Korona Pogórzy 2015. Było tajemniczo i deszczowo. O Skamieniałym Mieście w Ciężkowicach przeczytasz więcej na www.skamienialemiasto.pl
O Brzance na Brzance w Radio Kraków
Już w najbliższą niedzielę, 15 marca 2015 r., o godz. 7:15 opowiem w Radiu Kraków o kilku ciekawych postaciach związanych z okolicami Brzanki. Emisja nagrania zbiega się z terminem śniadania które będziemy robić w bacówce na Brzance w czasie Korony Pogórzy:) Nagrania możesz wysłuchać TUTAJ.
To już ostatnia szansa aby wybrać się na Koronę Pogórzy:
http://www.pogorza.pl/korona-pogorzy-2015-na-pogorzu-ciezkowickim.htm#artykul
WYDARZENIE NA FACEBOOKU