Archiwum: Wrzesień, 2014
Par-Ter z Warszawy 3 dni na Szlaku Rzemiosła!
My w Pracowni Par-Ter bardzo lubimy jeździć, podróżować, poznawać nowych ludzi, a szczególnie miejsca, które mają swoją historię i opowiadają tę historię innym. Takie miejsca i ludzi, którzy je tworzą dostrzegliśmy w trakcie naszej wyprawy na Pogórze.
Właściwie całkiem przypadkiem trafiliśmy na stronę internetową Szlak Rzemiosła – poświęconą rzemiosłu i ginącym zawodom Małopolski. Przypadkiem, choć właśnie tego potrzebowaliśmy. Szykowaliśmy dla naszej Pracowni wycieczkę edukacyjną z kierunkiem w góry, nie mając jeszcze dokładnych planów.
Dzięki dużej wiedzy pana Piotra Firleja i informacjom ze strony, nasza wycieczka dość szybko nabrała realnych kształtów. Pan Piotr zaproponował trasę, kontakty, zasygnalizował ciekawe miejsca, podsunął pomysły związane z rzemiosłem. Oczywiście chcieliśmy zobaczyć wszystko, co się da, a mieliśmy na to tylko 3 dni, plus podróż, więc trzeba było dokonać wielu skrótów, ale i tak plan, który powstał był bardzo bogaty.
Spędziliśmy urocze trzy dni na Pogórzu: odbyliśmy 10 godzinną wycieczkę pieszą na pasmo Brzanki – okraszoną grzybobraniem takim, że torby były pełne grzybów, które ledwo donieśliśmy do domu, po drodze odwiedzając bacówkę – schronisko, co dla naszych uczestników było dodatkową atrakcją.
Razem z panem Piotrem przeszliśmy do Wodospadu Czarownic oraz przez Skamieniałe Miasto. Pan Piotr snuł wspaniałą opowieść o tym miejscu, poznaliśmy legendę o dziewczynie i pokonywaliśmy różne skalne przeszkody (w tym szczelinę życzeń). Zaznajomiliśmy się na nowo z osobą Ignacego Paderewskiego, wraz z jego dworkiem i licznymi inwestycjami, jakich dokonywał wokół Kąśnej Dolnej.
Poznaliśmy wspaniałych ludzi: panią Danusię, jej warsztat chlebowy i pięknie położone gospodarstwo, pana Stanisława w pogórzańskim stroju – bednarza, panią Dorotę z przepięknymi pisankami, panią koronczarkę, która uczyła jak robić koronki, oraz pana Romana, który wszystko nam opowiedział o dziegciu…
CZYTAJ DALEJ>>> Read the rest of this entry »
Kolejne panoramy z punktów widokowych
Bardzo cieszę się z kolejnych czterech panoram widokowych, które udało się w czasie tego sezonu turystycznego przygotować i zainstalować. Zachęcam do odwiedzania góry Styrki 420 m n.p.m. w Bruśniku (gm. Ciężkowice), góry Kokocz 434 m n.p.m. (gm. Ryglice), Galii Górnej na północ od Ostrego Kamienia w Paśmie Brzanki. Panoramy w większej rozdzielności znajdziesz na stronie www.pogorze.info/atrakcje/punkty-widokowe/.
Jej wysokość Brzanka zdobyta!
Dziękuję Wam wszystkim za przybycie na akcję promocyjną i spotkanie autorskie „Jej wysokość Brzanka”! Jeżeli już przeczytaliście przewodnik, proszę gorąco o recenzje i uwagi na adres [email protected]. Będę zamieszczał systematycznie na stronie.
Zdjęcia z wydarzenia zamieszczam na profilu www.facebook.com/jejwysokoscbrzanka
Marku, nie musisz mieć facebooka, aby oglądać zdjęcia;)
Po wycieczce w Pieniny i Beskid Sądecki
Zamieszczam maila jakiego otrzymałem po wycieczce w Pieniny, Beskid Sądecki i na Pogórze Karpackie od prezesa Stowarzyszenia na rzecz rozwoju wsi „Dla Chudoby” Piotra Kisiela www.twojachudoba.pl. W czasie wycieczki zwiedzaliśmy Dębno Podhalańskie, Osadę Czorsztyn, zamek w Czorsztynie, zamek w Niedzicy, Szczawnicę, Krościenko nad Dunajcem, Stary Sącz, Nowy Sącz, Lipnicę Murowaną, Nowy Wiśnicz.
Witam Panie Piotrze.
Nasza grupa była pod dużym wrażeniem Pana profesjonalizmu podczas całej wycieczki. Raz jeszcze dziękuję w imieniu uczestników i mam nadzieję, że będzie nam dane jeszcze się z Panem spotkać na turystycznym szlaku.
Pozdrawiam – Piotrek Kisiel.
„Jej wysokość Brzanka” – spotkanie autorskie
Zapraszam już 20 września do obserwatorium astronomicznego w Rzepienniku Biskupim, 21 września do bacówki na Brzance. Aktualne, szczegółowe informacje zamieszczamy na naszym profilu facebook-owym www.facebook.com/jejwysokoscbrzanka
Akcja promocyjna „Jej wysokość Brzanka”
Zwiedzaj! Zdobywaj! Zwyciężaj!
Sobota, 20 września 2014 r.
OBSERWATORIUM ASTRONOMICZNE W RZEPIENNIKU BISKUPIM.
Godz. 18:00-20:00. Panel wystąpień “Moja przygoda z Brzanką”.
Występują dr Bogdan Wszołek, Karol Gut, Maciej Szymoniak, Marcin Marszałek, Piotr Firlej.
Niedziela, 21 września 2014 r.
WIEŻA WIDOKOWA NA BRZANCE
Godz. 14:00 Wycieczka “Zdobywanie jej wysokości”. Start pod wieżą.
Godz. 15:00-18:00 ZEŚRODKOWANIEC na wieży w Jodłówce Tuchowskiej. Warsztaty, prezentacje, konkursy, atrakcje dla rodzin z małymi dziećmi. Rozstrzygniecie konkursu na największego grzyba. Wystąpienie dziecięcego zespołu myzcznego z Chojnika, pod kierownictwem Marka Marchwicy.
BACÓWKA NA BRZANCE
Godz. 18:00 Panel wystąpień “Pogórze ma potencjał”. Występują: Radosław Osika, Wiktor Chrzanowski, Dariusz Tyrpin, Łukasz Kuczmasz, dr Łukasz Hajduk.
Godz. 19:30 Spotkanie z autorem przewodnika “Jej wysokość Brzanka” – Piotrem Firlejem.
Godz. 20:30 Wieczór w schronisku lub przy ognisku.
Rezerwacje noclegóww w bacówce 25 zł/os. www.brzanka.pl, nocleg na glebie 10 zł/os. (bez rezerwacji).
Na wydarzenie zaprasza Pogórzańskie Stowarzyszenie Rozwoju www.psr.tuchow.pl, Centrum Usług Turystycznych i Przedsiębiorczości www.cut.travel.pl piotrfirlej.com, Stowarzyszenie Rozwoju Jodłówki Tuchowskiej i Jej Mieszkańców www.jodlowkatuchowska.pl, Gminny Ośrodek Kultury w Rzepienniku Strzyżewskim z siedzibą w Rzepienniku Suchym www.rzepiennik.info oraz liczni przyjaciele i sympatycy wspierający turystykę w okolicach Brzanki.
3:0, 3:0, 3:0, 3:1, 3:0
W czasie trwających mistrzostw świata, polska reprezentacja siatkówki mężczyzn „rozjechała” w fazie grupowej rywali, w tym groźnych Serbów. Jednak w meczu z Kamerunem wynik po pierwszym secie był dla nas niekorzystny. Niby nic takiego, skoro wygraliśmy cały mecz. Jaka jednak była tego przyczyna? Czy ma to związek z nieobecnością tego dnia trenera mentalnego polskiego zespołu Jakuba B. Bączka? Moim zdaniem tak!
Właśnie tego dnia kiedy rozgrywany był mecz z Kamerunem, Jakub B. Bączek prowadził wykład w czasie konferencji „Myśleć jak milionerzy”, w której brałem udział. Aby móc tutaj przyjechać otrzymał pisemną zgodę od trenera Stéphane’a Antigi, o czym nam – uczestnikom powiedział.
Teraz zastanawiam się, jaki jest jego udział w zwycięstwach zespołu? Wierzę głęboko w to, że duży. Co ciekawe po meczu z Argentyną Antiga powiedział w wywiadzie dla Onet-u: „Nie byliśmy mentalnie gotowi na Kamerun, ale dzisiaj udało się wrócić do dobrej koncentracji”.
W czasie wspomnianej konferencji Jakub B. Bączek określił jasno cel – zagrać finał 21 września i zająć pierwsze miejsce…
Będąc na konferencji „Myśleć jak milionerzy”, kupiłem książkę „Zarobić milion idąc pod prąd” Jakuba B. Bączka. Jestem w trakcie jej czytania, do czego zachęca mnie również dedykacja autora.
Podsumowanie OWP 2014
Odbywająca się 9 i 10 sierpnia akcja „Otwarte Wrota Pogórza. Ty decydujesz, w co się pakujesz!” organizowana przez Centrum Usług Turystycznych i Przedsiębiorczości przy współpracy z obiektami turystycznymi oraz przewodnikami-regionalistami cieszyła się sporą popularnością.
Klasyfikacja zwiedzanych miejsc.
Spacer po Skamieniałym Mieście 120 osób.
Ratusz w Bieczu 50 osób.
Ratusz w Tarnowie 50 osób.
Wypiek chleba w Jastrzębi 40 osób.
Muzeum w Jodłówce Tuchowskiej 50 osób.
Schron w Stępinie-Cieszynie 30 osób.
Spichlerz w Ryglicach 30 osób.
Sądecki Bartnik w Stróżach 20 osób.
Piwnice Antoniego w Woli Lubeckiej 20 osób.
Ranczo Stetson 20 osób.
Baszta w Czchowie 15 osób.
Wieża w Głobikowej 10 osób.
Warsztaty koronki i zwiedzanie beluardy w Rożnowie 4 osoby.
Ponadto w imprezach Żniwa w Paryi i Święcie Rzeki wzięło udział po 250 osób.
Gorąco dziękuję mediom za wsparcie, oprowadzającym i udostępniającym miejsca za zaangażowanie, a turystom za obecność.
Recenzja przewodnika „Jej wysokość Brzanka”
Recenzja Pana Andrzeja Matuszczyka zamieszczona w Tuchowskich Wieściach 3(137)/2014
Nowy rozdział w historii Pogórza Karpackiego, czyli przewodnik Piotra Firleja.
Gdy w latach 90. zaczynałem od serca zajmować się Pogórzem Karpat, była to praktycznie wielka biała plama na mapach, w publicystyce oraz na rynku przewodników górskich. Niestety, wielcy i najwięksi od pisania przewodników także raczej przejawiali niechęć do tematyki Pogórza. Swoistym symbolem minionego dziadostwa w tej materii pozostawała żenująca w swej treści oraz formie mapa turystyczna „Okolice Tarnowa”.
Choćby między innymi dlatego najnowsze wydawnictwo Piotra Firleja na temat Pogórza Karpackiego ze słusznym zaakcentowaniem samej Brzanki na Pogórzu Ciężkowickim, z pewnością oznacza ogromny postęp w przybliżaniu uroków tej ziemi. Jednocześnie – i co najważniejsze – trzeba pojawienie się takiej książki na rynku ocenić jako wzór nowoczesnego przewodnika dla współczesnych turystów.
Najbardziej cieszy fakt, że całości dzieła patronuje Pogórzańskie Stowarzyszenie Rozwoju. W stopce książki czyta się o całych zespołach osób, które ją tworzyły oraz pomagały przy jej powstawaniu; świadczy to jak najlepiej o rosnącym zainteresowaniu Pogórzem coraz szerszych gremiów. A do tego wszystkiego jeszcze ten swoisty patronat naukowy Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego. Każdy autor przewodnika chciałby z pewnością uzyskać tego rodzaju potwierdzenie stopnia fachowości dla swojej pracy.
Nawiązując do samej treści przewodnika, wypada zacząć od samego tytułu „Jej wysokość Brzanka”. Takie brzmienie słów sugeruje coś na poły arystokratycznego, podkreślając jednocześnie słuszną wysokość tego uroczego wzniesienia na Pogórzu Ciężkowickim. A jest to przecież zaledwie 536 m n.p.m. Dla Pogórza Karpat oznacza to jednak wysokości bardzo znaczne, że wspomnę np. o leżącym nie tak daleko od Brzanki Wale nad Tarnowem (521 m), jednym z najlepszych miejsc widokowych na całym Pogórzu Karpat.
Przez trzy podstawowe rozdziały przewodnika (Brzanka, Bliżej… jeszcze bliżej, Wycieczka z przewodnikiem) przewija się przede wszystkim poruszana w różnych kontekstach historia opisanego terenu, z dużym uszczegółowieniem szeregu kwestii najważniejszych, jak m.in. okresu I wojny światowej. Drugi uznany przez autora i wspomagany przez niego zespół problem to opisy zabytków oraz liczne odniesienia uwzględniające coraz bardziej cenioną rolę i znaczenie krajobrazu kulturowego.
Całkiem oddzielnego odnotowania wymaga bardzo wytworna szata graficzna książki, za którą podążają świetne opisy poruszanych tematów i problemów. Załącznikiem do przewodnika jest jeszcze zestaw użytecznych, dość dokładnych map opisanego terenu oraz potrzebne zawsze odniesienia bibliograficzne.
Wracając do treści przewodnika i towarzyszących jej obrazów, trzeba podkreślić, że wszystko zaczyna się od zdjęcia na stronie tytułowej, na którym widać szczytowy rejon zalesionej kopuły Brzanki. Całej książce towarzyszą wartościowe fotografie fauny i flory o wysokiej rozdzielczości oraz równie ciekawe zdjęcia pogórzańskich krajobrazów w opisanych częściach Pogórza Ciężkowickiego i Pogórza Rożnowskiego. Została podana naukowo udokumentowana regionalizacja fizjograficzna Karpat Polskich, sfotografowano szereg zabytkowych obiektów. Zachęca się czytelnika do poznania elementów infrastruktury szlaków turystycznych na Pogórzu.
Przedmiotem rozważań jest z kolei etnografia terenu, formy ochrony przyrody, wraz z zachętą czytelnika do włączenia się w rozwiązanie geologicznych rebusów. Z tematów ściśle historycznych opisano zagadnienie własności ziemskich oraz system dróg w XVI wieku na Pogórzu, podając m.in. plansze wycieczek śladami Rozwadowskich w Tuchowie.
Autor analizuje dalej szkic sieci drogowej w czasach dawnych, wylicza zniszczone dwory w czasie rabacji galicyjskiej oraz opisuje linię frontu w czasie I wojny światowej w Karpatach od stycznia do maja 1915 roku ze szczególnym uwzględnieniem przebiegu operacji gorlickiej w okolicach Brzanki. Z czasów II wojny światowej podaje z kolei szczegóły o szlaku partyzanckich walk Batalionu Armii Krajowej „Barbara”.
Z innych tematów turysta otrzymuje zaproszenie na: wycieczkę szlakiem kulturowym, dostaje opisy ścieżek przyrodniczych (na przykładzie Policht), może się dowiedzieć o przebiegu szlaku zbiorowisk roślinnych na Pogórzu. Dalej podano wykaz cmentarzy z okresu I wojny światowej i sposób zwiedzania okolic odnoszących się do walk podczas II wojny światowej. Został także opisany szlak rzemiosła, smaki i zapachy produktów regionalnych, podano propozycję odbycia wycieczki szlakiem tutejszych legend, czy – do wyboru – trasy po obiektach sakralnych oraz wzdłuż szlaku kapliczkowego.
Do tego wszystkiego dochodzi szlak architektury kamiennej i nie istniejących już kościołów. Wszystko uzupełniają opisy sanktuariów, a z innej całkiem dziedziny – ciekawostki na temat źródeł mineralnych i pogórskich winnic. Nie zapomniano wreszcie o bardzo modnej dziś agroturystyce, także na Pogórzu, wreszcie o szerokiej gamie szlaków rowerowych oraz nadających się dla turystyki konnej.
Cóż do tego wszystkiego można byłoby jeszcze dodać? Jako szczęśliwa rodzina zapisali się w dziejach Pogórza Ciężkowickiego państwo Solakiewiczowie, w stosunku do których Brzanka zaciągnęła na zawsze wielki dług wdzięczności. Gdy tutejszemu schronisku – bacówce groził bardzo niepewny los, Solakiewiczowie podjęli trud wykupienia schroniska, w którym to obiekcie pani Alicja wraz z córką po dziś dzień dobrze gospodarzą, z jak najlepszym pożytkiem dla plecakowego i nie tylko takiego – turysty.
Jednak prawdziwie szczęśliwi będą przede wszystkim ci turyści i krajoznawcy, którzy raz się w te rejony Pogórza wybiorą, bo – tak sądzę – na zawsze owe pogórskie dziedziny pokochają, coraz bardziej powiększając powszechne przekonanie, że niesłusznie owych wartościowych okolic przez tak długi okres czasu praktycznie nie zauważano.
„Jej wysokość Brzanka” – Piotr Firlej – M-Studio Mirosław Dryla – Tarnów 2014
Andrzej Matuszczyk
Autor recenzji jest jednym z najbardziej znanych w Polsce popularyzatorów turystyki górskiej, od 1978 r. pracuje w Centralnym Ośrodku Turystyki Górskiej w Krakowie. Autor ponad 1700 publikacji na temat turystyki górskiej, w tym licznych przewodników (62 tytuły), map turystycznych (106 edycji), licznych artykułów publikowanych w internecie, również autor 35 pozycji wydawniczych dotyczących analizy doświadczeń turystycznych i duchowych św. Jana Pawła II.
Myśleć jak milionerzy
Już w najbliższy weekend 6 i 7 września 2014 r., uczestniczymy z Moniką w krakowskiej edycji konferencji „Myśleć jak milionerzy”. Wystąpią Jan Fijor, Adam Mrowiec, Paweł Lenar, Ryszard Chmura, Fabian Błaszkiewicz, Jakub Bączek, Teresa Krajewska, Kamil Zagórski, Krzysztof Wojciechowski, Marcin Kamiński, Katarzyna Puszko, Kamil Cebulski. Do zobaczenia!
Więcej na stronie www.myslecjakmilionerzy.pl.